Kategoria

Kancelaria adwokacka


Co zrobić przed zatrudnieniem pracownika?...
Autor: marcinek191 | Kategorie: Kancelaria adwokacka 
14 marca 2016, 14:37

Gdy jeden z pracowników odejdzie z firmy, trzeba znaleźć wykwalifikowaną osobę, która przejmie jej obowiązki. W czasie procesu aplikacji trzeba będzie ocenić charakter i cechy wszystkich aspirujących kandydatów celem ustalenia, który z nich jest najlepszy na nowe stanowisko.

 

Trzeba być rozważnym przy wyborze. Jeśli popełni się błąd w czasie toku rekrutacji, możliwe iż będziesz przymuszony do pracy z zatrudnionym, który okaże się mniej wykwalifikowany jak to się na początku wydawało.

 

Nie zapomnij, iż możesz zostać pozwany za nieprzepisowe zakończenie umowy po nagłym zwolnieniu pracownika z naruszeniem jego praw. Jeśli chcesz upewnić się, że dana osoba nie spowoduje dla Ciebie problemów wskazane jest, by postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami.

 

1. Zapytaj go, czego oczekuje od Ciebie. Wynagrodzenie jest zasadniczym zagadnieniem dla obu stron, z tej przyczyny trzeba upewnić się, że warunki umowy będą jasne. Jeżeli pretendent oczekuje zbyt dużo, można zwyczajnie odrzucić jego wniosek.

 

2. Sprawdzenie wiarygodności danych w CV. Zasadne jest sprawdzenie czy wiadomości zawarte w CV są autentyczne.

 

3. Podpisz umowę o pracę. Ten pisemny dokument reguluje różne sprawy, takie jak honorarium za nadgodziny i politykę firmy. Na przykład zdecydowałeś zwolnić pracownika, bowiem dopuścił się on wykroczeń tzw. zwolnienie dyscyplinarne. Jeżeli pozwie Cie on o bezprawne zakończenie umowy, dokument ten może być dowodem na zgodę pracownika na warunki zatrudnienia.

Prawo pracy – obrona praw pracowniczych
Autor: marcinek191 | Kategorie: Kancelaria adwokacka 
14 marca 2016, 14:36

Zaledwie kilka lat temu, ochrona pracowników była nieduża jeśli w ogóle jakaś była. W tym okresie traktowanie zatrudnionego dobrze lub źle leżało w kwestii właściciela firmy. Warunki pracy były nierzadko ubogie: przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy niedostateczne a w wielu przypadkach nie egzekwowane. Spora część pracowników nie otrzymywała żadnych korzyści z odszkodowania – nie było ubezpieczeń.

 

Wraz z nadejściem rewolucji przemysłowej, zainicjowany pozostał ruch migracji populacji chłopskiej do miast. Wiele osób starało się odnaleźć pracę w prężnie ewoluującym mieście. Bowiem liczba zatrudnionych wzrastała z uwagi na rosnące zapotrzebowanie gospodarki, warunki pracy gwałtownie się pogorszyły. Rząd stanął na wysokości zadania i wdrożył ochronę praw zatrudnionych, które z upływającym czasem stały się podwaliną dla nowoczesnego prawa pracy.

 

Prawo pracy zapewnia ramy prawne w zakresie traktowania zatrudnionych. Jawnie określa sprawiedliwe honorarium, akceptowalny poziom warunków pracy i godzin pracy, sposób traktowania podwładnych, procedury zatrudnienia i zwalniania z umów. Prawo pracy chroni ponadto przed nietolerancją na podstawie płci, wieku, rasy i religii.

 

Niezgodne z prawem lub nieuzasadnione zwolnienie odnosi się do sytuacji, w której pracownik odczuwa że został on błędnie zwolniony ze swojego stanowiska. Może to wynika z braku określonego wypowiedzenia czy właściwej odprawy z tytułu zwolnienia. Nie ma znaczenia co jest powodem zwolnienia – istnieją pewne procedury, które muszą być egzekwowane. Wypowiedzenie umowy o pracę musi pozostać zrealizowane odpowiednio z obowiązującymi dyrektywami. W razie wątpliwości skontaktuj się z adwokat Wrocław prawo pracy.

Jak bronić się przed mobbingiem w miejscu...
Autor: marcinek191 | Kategorie: Kancelaria adwokacka 
14 marca 2016, 14:35

Mobbing w miejscu pracy szerzy się jak wirus. To dla mnie niewytłumaczalne, że ponad 50% wszystkich zatrudnionych jest terroryzowanych w miejscu pracy.

 

Znęcanie się w miejscu pracy dotyka wszystkich stanowisk i obejmuje zarówno mężczyzn a także panie. Prześladowania i szykany dotykają całego szeregu zatrudnionych niezależnie od płci.

 

Rezultaty bycia ofiarą takich postępowań są zróżnicowane. Wiele osób doświadcza depresji, wreszcie potrzebując pomocy terapeuty. Ofiara z czasem może stracić pewność siebie i utracić poczucie swojej wartości.

 

Mobbing uważany jest za kluczowy problem w miejscach pracy. Pomimo, iż jest niezgodny z prawem spora część ofiar nie podejmuje działań prawnych. Zarówno dla mężczyzn jak i kobiet zastraszanie w miejscu pracy nie powinno się bagatelizować. Zgłosić się można do specjalisty jak adwokat Wrocław.

 

Oto lista rzeczy, które można uznać za mobbing w miejscu pracy:

 

-atakowanie wizerunku danej osoby przez ogłaszanie nieestetycznych plotek i kłamstw,

 

- wyłączenie ofiary z grupy w celu izolacji od innych pracowników,

 

- zastraszenia,

 

- rozmyślne utrudnianie pracy,

 

- odbieranie obowiązków pracownika bez powodów,

 

- przemiany struktury pracy i wytycznych na każde skinienie,

 

- nałożenie terminów, które nie mogą być spełnione w celu ograniczenia skuteczności postępowań danej osoby,

 

- wkraczanie w prywatność przez szpiegowanie,

 

- dostarczenie złych wiadomości w celu wprowadzenia zatrudnionego w błąd.

 

Obowiązkiem pracodawcy jest upewnienie się, że spółka solidnie działa przeciw mobbingowi w miejscu pracy. Skutkiem nierozwiązanych dylematów w pracy może stać się rozwiązanie umowy.

Jak rozwiązywać konflikty w pracy?
Autor: marcinek191 | Kategorie: Kancelaria adwokacka 
14 marca 2016, 14:34

Istnieje parę ważnych kroków, dzięki którym można radzić sobie z rozwiązywaniem sporów w miejscu pracy. Za każdym razem, kiedy ekipa ludzi współdziała nad powierzonym im zadaniem istnieje duża szansa, iż pojawią się spory. Czasem zaradzenie kłopotom jest nietrudne do wykonania, ale w innych przypadkach sytuacja może się wymknąć z pod kontroli bardzo szybko tworząc nieprzyjazne środowisko pracy dla wszystkich.

 

Jednym z największych błędów jakie popełniają szefowie i menedżerowie w celu uniknięcia kłopotów jest ufność w to, że pracownicy sami będą na siebie skupiać uwagę i kontrolować się nawzajem. To jest błąd. Czasami kłopoty okazują się rozwiązane, lecz po prawdzie „gotują się” w ludziach czekając na okazję do „wybuchu”.

 

Istotne jest, aby rozwiązać każdą sytuację tak szybko, jako to będzie osiągalne. Pierwszym krokiem jest spotkanie się z obiema pokłóconymi stronami naraz. Sporo osób popełnia błąd spotykając się osobno ze stronami konfliktu. To nieraz powoduje jeszcze większą niechęć. Poprzez wspólne rozmowy nikt nie poczuje się zbyty lub zaatakowany.

 

Nadanie wszystkim zaangażowanym możliwości na porozmawianie o swoich obawach jest najbardziej odpowiednim środkiem na polubowne rozwiązanie. Przeciętny człowiek winien uzyskać kilka minut aby przemyśleć sytuację. Wtedy będzie on mógł zaoferować kilka pomysłów, żeby jak najsprawniej rozwikłać problem. To daje każdemu poczucie bycia słyszanym i jest konstruktywnym sposobem na powrót na poprawne tory.

 

Zasadnicze jest by podkreślić to, iż ludzie nie muszą się lubić, natomiast powinno się traktować się z szacunkiem i uprzejmością.

 

Postępując etapami osiągalne jest skuteczne rozwiązywanie sporów w miejscu pracy. Wrogie środowisko tyczy się wszystkich pracowników. Jeżeli problemy pozostaną zlekceważone będą błyskawicznie przyrastać. Rozwiązanie umowy o pracę to ostateczność.

Zły pracodawca – jak sobie z nim radzić?...
Autor: marcinek191 | Kategorie: Kancelaria adwokacka 
14 marca 2016, 14:31

To jak traktujesz swoją pracę i jak widzisz własny pobyt w tym miejscu zależeć będzie sporo od tego jak postrzegasz swojego pracodawcę. Termin pracodawca oznaczałby zarówno Twojego bezpośredniego przełożonego i samą firmę. Jeżeli odczuwasz, iż masz złego pracodawcę istnieje jedynie małe prawdopodobieństwo, że zostaniesz w tej firmie.

 

Ale w jaki sposób radzić sobie ze złym pracodawcą? Nie możesz ot tak zrezygnować bez przemyślenia możliwości, które masz. Co zrobisz, kiedy w następnej pracy skończysz z jeszcze gorszym zwierzchnikiem? Będzie lepiej, jeżeli poznasz techniki radzenia sobie z takimi kłopotami. Oto parę pomysłów jak dawać radę ze złym pracodawcą.

 

1. Posiadanie złego pracodawcy nie jest dobrą rzeczą, ale to nie jest czymś nowym. Ludzie mieli problemy z pracodawcami od momentu powstało pojęcie zatrudnienia. Oceń swoją sytuację i spróbuj dowiedzieć się, w czym leży problem.

 

2. Co szczególnie jest Twoim problemem? Czy jest to kierownik czy może polityka firmy jako całość. Odpowiedź na te pytania winna określić kierunek działania.

 

3. Jeżeli masz problemy ze swoim przełożonym popatrz na rzeczy, które możesz zrobić. A nuż będzie można złożyć zażalenie na zachowanie przełożonego. Tylko nie zapomnij, iż cokolwiek uczynisz nie może być sprzeczne z strategią firmy.

 

4. Jeśli masz kłopoty przykładowo z kierownikiem, możesz poprosić o pomoc dział HR firmy. Ludzie obsługujący ten dział powinni być w stanie poradzić sobie z tego typu kłopotem.

 

5. Trzeba mieć w pamięci, iż skarga przeciwko konkretnej osobie winna być merytoryczna i prawdziwa. Wszystko winno być wykazane. Jeżeli idzie o pewnie nieporozumienie nie może to być , by narzekać.

 

6. Można ot tak pomyśleć o zmianie pracy. Narzekanie na politykę firmy nie będzie czymś, co jest pozytywnie postrzegane poprzez wielu ludzi. Zostanie jedynie rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia.

 

To są niektóre z rzeczy, które możesz uczynić, żeby poradzić sobie ze złymi pracodawcami.